9 علامت بازگشت افسردگی

9 علامت بازگشت افسردگی

شرف الشمس

9 علامت بازگشت افسردگی

برخی فقط یک بار در طول زندگی خود مبتلا به افسردگی می شوند. خیلی از افراد بارها و بارها دچار آن می شوند.

9 علامت بازگشت افسردگی

9 علامت بازگشت افسردگی

وقتی افسردگی برمی گردد، برخی فقط یک بار در طول زندگی خود مبتلا به افسردگی می شوند. خیلی از افراد بارها و بارها دچار آن می شوند. پس از مداوای افسردگی ، توجه به احساسات بسیار مهم است زیرا  شما را در کشف علائم احتمالی بازگشت افسردگی  کمک می کند. با دریافت علائم افسردگی اگر هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید درمان سریعتر انجام می شود. 

با چه حالاتی می توانیم بگوییم افسرده هستیم

چگونه می توانیدآیا یک ناراحتی ساده را می توان علامت افسردگی دانست؟ آیا شما به دلیل یک اتفاق خاص مانند از دست دادن شغل ناراحت و افسرده هستید؟ این می تواند غم و اندوه کوتاه مدت باشد. باید گفت اگر بیش از 2 هفته هر روز احساس ناامیدی دارید و مدام گریه می کنید بطوری که جزو زندگی روزمره تان شده است میتواندافسردگی بالینی باشد.

1.دوری از جمع

آیا از خانه خارج نمی شوید؟ آیا وقتی اعضای خانواده پیشنهاد بیرون رفتن را بدهند قبول نمیکنید ؟ آیا دوست دارید در اتاق خود بمانید؟ دوری از ارتباط با دیگران  می تواند از علائم افسردگی باشد.از کسانی که می توانند به شما مشاوره دهند کمک کمک بخواهید و یا حتما به پزشک مراجعه کنید.

علائم افسردگی

2.تغییر در روند خواب

تغییر در عادت های شما مانند بی خوابی می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد. آیا شبها بیدار می شوید در حالی که ذهن شما مدام در حال فعالیت است؟ آیا خیلی می خوابید و از رختخواب خارج نمی شوید؟ دراین با مورد پزشک خود صحبت کنید. 

3.کج خلقی

آیامشکلات  کوچک شما را زود آزرده می کنند ؟ آیا با دوستان و خانواده با عصبانیت برخورد می کنید ؟ افسردگی می تواند خود را با کج خلقی وعصبانیت نشان دهد. برخورد با استرس های روزمره دشوار است. در این مورد مردان بیشتر از زنان بی پروا و  گاهاً خشونت آمیز رفتارمی کنند.

افسردگی

4.لذت نبردن از رابطه جنسی ، سرگرمی یا دوستان

این یک علامت هشدار دهنده است. فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید ممکن است اکنون برای شما لذت بخش نباشد. اگر در گذشته دچار افسردگی شده اید و متوجه شده اید که نسبت به همسر یا فرزندان خود احساسات خود را از دست داده اید ، بیش از 2 هفته به کارخود ، سرگرمی یا فعالیت های مورد علاقه تان دیگر علاقه ندارید ، ممکن است افسردگی تان برگشته باشد. در این صورت به پزشک خود مراجعه کنید.

5.احساس ناامیدی و پوچی می کنید.

ممکن است احساسات قدیمی در شما ایجاد حس ناراحتی وگناه کنند و کنترل آنها برایتان امکان ندارد. خود را  در وقایع غیر از کنترل شخص شما کاملا مقصرمی دانید. به یک روان درمان مراجعه کنید زیرا  روان درمانی می تواند به بالا بردن عزت نفس و تقویت نقاط قوت شما کمک کند.

افسردگی

6.احساس دردهای مزمن دارید

درد های مزمن در کمر ، سردردهای مزمن، درد قفسه سینه ،پا و بازوها می توانند از علائم جسمی افسردگی  باشد. اگراین  دردها با درمان بهتر نمی شود ، از پزشک خود بپرسید که آیا افسردگی می تواند مقصر باشد یا خیر؟

افزایش ناگهانی وزن یا از دست دادن وزن

افسردگی می تواند رابطه شما با غذا را تغییر دهد. ممکن است وقت غذا خوردن را فراموش کنیدو یا شاید مجبور شوید خود را مجبور کنید که یک وعده غذایی اضافه بخورید. تغییرات شدید در اشتها و وزن از علائم افسردگی است.

7.خستگی

افسردگی می تواند باعث شود که در شستن ظروف یا حتی لباس پوشیدن احساس خستگی یا ضعف کنید . نخوردن غذا یا خوردن غذای ناسالم می تواند بر خستگی شما بیفزاید. تغذیه مناسب ، ورزش و خواب می تواند در مبارزه با افسردگی به شما کمک کند.

8.عدم تمرکز 

آیا تمرکز خود را به راحتی از دست می دهید؟   آیا تمرکز کردن سخت است؟ در به خاطر سپردن موارد مشکلی دارید؟ ممکن است در تصمیم گیری مشکلی داشته باشید ؟ اینها علایم افسردگی است.

نشانه های افسردگی

9.به خودکشی فکر کردن

این یک نشانه جدی است و می تواند به معنای افسردگی شدید باشد. بعضی از افراد اغلب به فکر خودکشی هستند. دیگران برنامه ریزی می کنند که چگونه به خودشان آسیب بزنند. اگر احساس ناامیدی کردید و علاقه خود را به چیزهایی که روزگاری از آنها لذت می بردید ، به احتمال زیاد دچار افسردگی شدید. اگر شما یا شخصی که می شناسید افکار خودکشی دارید یا در مورد خودکشی صحبت می کنید ، سریعاً از روانپزشک یا سایر متخصصان بهداشت روان کمک بگیرید.

چه کاری می توانید انجام دهید؟

هیچ دو فرد مبتلا به افسردگی احساس یکسان ندارند. اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده یا علائم مربوط به شما را دارند ، با پزشک معمولی یا روانپزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است برای جلوگیری ازپیشرفت آن ، دوره ی درمان یا داروهای بیشتری را پیشنهاد کنند. استرس خود را کاهش داده و هر روز کاری را انجام دهید که باعث شود احساس خوبی داشته باشید.  

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×